Divadlo X10: Vítání Herdy

Nový site specific projekt Divadla X10 se odehrává v pražských Vršovicích, v okolí nádraží a parku Jindřicha Chalupeckého a Jiřiny Haukové a aktualizuje zdánlivě zapomenutý zápas mezi přiznáním a popíráním vlastní viny.

19-X10

Berlínská olympiáda v roce 1936 byla značně rozporuplná. Některé sportovní asociace i jednotliví sportovci zvažovali z pochopitelných důvodů bojkot, jiní upozorňovali na apolitické ideály olympijských her, hitlerovské Německo se chtělo předvést v tom nejlepším světle, k čemuž dopomohly i snímky režisérky Leni Riefenstahl. Mezi úspěšné olympioniky patřil také trnavský rodák Jozef Herda, který toho času pobýval ve Vršovicích, pracoval v Koh-i-noorce a věnoval se soustředěně zápasení. Získal ve své kategorii stříbrnou medaili a při návratu na něj na nádraží čekalo bouřlivé uvítání.

Jaká je zodpovědnost umělce, dokumentaristy a sportovce v době, kdy se připravuje další válka? Lze zůstat apolitický tváří v tvář popírání demokratických principů? K čemu je vůbec dobré umění?

Scénář: Ondřej Novotný, režie: Michal Hába, dramaturgie: Lenka Havlíková, výprava: Jana Hauskrechtová, hrají: Jindřiška Křivánková, Marie Švestková, Jakub Gottwald, Pavel Neškudla.

Vstupné: 150/100,- Kč, předprodej v síti GoOut.
Denní permanentka PONDĚLÍ: 250/150,- Kč, k zakoupení na míste, rezervace permanentky možná také na tereza@nextwave.cz
19. 9. 2016, sraz 17:45 na tramvajové zastávce Nádraží Strašnice, souřadnice: 50.0684311N, 14.4926369E (ul. Průběžná).