Vyslovili jsme Pocty

V divadle Komedie byly v pátek 18. září 2020 uděleny Pocty festivalu …příští vlna/next wave…, tentokrát spojené s předáním ocenění druhého ročníku Přehlídky divadelní fotografie, kterou organizuje IDU. Večer se uskutečnil pod režijní taktovkou Lindy Straub a Philippa Schenkera.

Ikonické masky z dílny Petra Nikla byly předány v šesti kategoriích.

Z džungle, kterou představovalo jeviště, byly vysloveny Pocty:

Za Produkční počin roku byli oceněni dramaturg Karel Kratochvíl a producent Jakub Vedral za projekt Art Parking v Pražské tržnici, protože se v době jarní koronakrize snažili nenechat padnout živé umění a zprostředkovávali ho alespoň motoristům.

Pocta za Publikační čin roku byla udělena zakladatelům Nadivadla, divadelním katům a kritikům Vladimíru Mikulkovi, Jakubu Škorpilovi a Martinu J. Švejdovi za jazykovou a stylistickou vytříbenost a názorovou razantnost, které jsou dnes ve světě internetové divadelní publicistiky ojedinělé.

Talentem roku se stala tvůrčí skupina 8lidí za projekty Press Paradox a La Moneda, kde mladí dramaturgové, režiséři a scénografové prokazují svérázný, hravý i intelektuální přístup ke společensky angažovanému divadlu, happeningu a (ne)herectví.

V kategorii Osobnost roku byl poctěn režisér, performer, velitel uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích Jakub Čermák za dlouholeté ohledávání a posouvání hranic českého divadla i za vyvrcholení těchto snah v inscenaci Happy end v hotelu Chateau Switzerland, která měla premiéru v rámci festivalu …příští vlna/next wave… ve čtvrtek 17. 9.

Jako Projekt roku byla oceněna autorská inscenace Vyplním šaty své tělem svým herce, režiséra a básníka Jána Sedala, kterou uvádí ve svém brněnském bytě. Společně s hudebníkem Tomášem Vtípilem tak demonstrují, že umění a setkávání jsou životu potřebné.

A v neposlední řadě obdržel Poctu s názvem Živoucí poklad poslední žijící fotograf svého druhu Viktor Kronbauer, a to za odhodlání divadlo poznat a porozumět mu a až pak ho zachytit, za jeho pojetí divadelní fotografie jako svébytného uměleckého díla i za dlouholetou službu alternativním divadlům a divadelníkům. Laudatio Viktoru Kronbauerovi přednesl umělecký vedoucí malovického divadla Continuo Pavel Štourač.