…příští vlna/next wave… veřejně vyslovila Pocty 2022

V sobotu 24. 9. byly v divadle Komedie vysloveny Pocty za alternativní umění šesti osobnostem či sdružením. Slavnostní večer festivalu …příští vlna/next wave… započal Vratislav Brabenec koncertem Růže na kmínku, poté queer platforma PiNKBUS předala umělcům a badatelům zrcadlové masky z dílny Petra Nikla. Živoucím pokladem se stal básník a hudebník Vratislav Brabenec. Laudatio mu přednesl režisér a choreograf Jan Komárek.

Talent roku – Tomáši Procházkovi, kterého je možno bez nadsázky označit za enfant terrible česko-slovenského divadla. Ovšem jen komplikované osobnosti mohou vytvořit tak silná díla, jako byla Procházkova loňská performanceVečer, chvíle předtím, než jsem spáchal sebevraždu.

Tomáš Procházka se stal talentem roku Foto Kamil Košun

Publikační čin roku – Martinu Machovci za knihu

K interpretaci české podzemní a undergroundové literatury 1948-1989 (Torst 2021), kterou završuje své dlouholeté literární i společenské bádání.

Martin Machovec Foto Kamil Košun

Produkční počin souboru Geisslers Hofcomoedianten, jenž již dvacet let, v dobrém i zlém, kreativně oživuje naše barokní dědictví. Na festivalu bude uvedena jejich „výroční“ inscenace Pudl a pudr.

Členové souboru Geisslers Hofcomoedianten Foto Kamil Košun

Osobnost roku – Pavlu Štouračovi, režisérovi a uměleckému vedoucímu dnes již legendárního divadla Continuo, které třicet let působí v jižních Čechách a vybudovalo kulturní centrum Švestkův dvůr v Malovicích, jež stálé láká mladé umělce k návštěvě a společné tvorbě.

Pavel Štourač se stal osobností roku Poctu si za něho vyzvedla zástupkyně Foto Kamil Košun

Projekt roku – skupině Studenti pro Ukrajinu za intenzivní a humánní půlroční činnost a její umělecké vyvrcholení v divadelním projektu Language barrier equal.

Projekt roku – Studenti pro Ukrajinu Foto Kamil Košun

Živoucí poklad – hudebníkovi a básníkovi Vratislavu Brabenci, hlavní osobnosti českého undergroundu a členu skupiny The Plastic People of the Universe. Bez jeho tvorby by české umění bylo chudší a uniformnější.

Živoucí poklad – Vratislav Brabenec