Kniha Tváře alternativy

Kniha vyšla k příležitosti 30. ročníku festivalu a přibližuje možnosti současné /nejen divadelní/ alternativy. A již nyní si ji můžete koupit!

V knize naleznete rozhovor místo ediční poznámky, který vedl Dominik Melichar s kurátorkou festivalu Lenkou Dombrovskou, studii Jana Motala, jež pojednává o historii pojmu alternativa, 77 medailonků osobností spjatých s festivalem (od Ridiny Ahmedové po Tomáše Žižku), 11 profilových rozhovorů (Vratislav Brabenec, Martin Machovec, Petr Nikl, Lucie Trmíková, Zuzana Bambušek Krejzková, Miroslav Bambušek, Jiří Adámek, Jiří Havelka, Michal Hába, Lukáš Brychta, ka3ka3) a více než 200 fotografií, které mapují desetiletí české umělecké alternativy.

Editorka: Lenka Dombrovská, úvodní studie: Jan Motal

Autoři: Veronika Boušová, Lenka Dombrovská, Dominik Melichar, Jana Soprová, Veronika Švecová

Jazyková redakce: Tereza Linhartová a Jana Křížová

Grafická úprava: Roman Černohous

Počet stran 359, formát knihy 169×230 mm

Vázaná vazba, potištěné desky z kraftového papíru

Cena 359 Kč

Kniha je v prodeji v knihkupectví Kosmas

Rok vydání 2023

Vydala Příští vlna z. s., Praha

Vytiskla tiskárna HRG, Litomyšl

ISBN 978-80-11-03665-2

Lenka Dombrovská o knize prozradila: „Tvorba umělců, které představujeme, sahá i před rok ’89, což způsobilo především zařazení umělců z kategorie Živoucí poklad. Takže naše nastínění možností především divadelní alternativy nakonec zahrnuje asi půl století – od cca 70. let dvacátého století do 20. let jednadvacátého století. Základem je ale pořád – především české a především divadelní – alternativní umění posledních třiceti let. Jenže to nevznikla z ničeho a nepřechyluje se do ničeho, o té neuzavřenosti umělecké tvorby ostatně svědčí i název festivalu …příští vlna/next wave… Tři tečky před námi a tři tečky po nás.“