Studio Rote: Sebeobviňování

Přišel jsem na svět, stal jsem se, vznikal jsem, rostl jsem a byl jsem zanesen do matriky narozených.

22-Studio_Rote_VI

Inscenace se skládá ze dvou částí. První je osobitou interpretací textu Petera Handkeho. Původně zamýšlené postavy – muž a žena – jsou zde rozšířeny o uvaděče tajemné Hry. Peter H. (jako postava, muž) zjišťuje, že tuto hru může ovlivnit, ale ať dělá, co chce, vždy to vede k obviňování jeho samotného. Ostatní postavy vše zpochybňují, čímž Petera H. nutí se obhajovat a – sebeobviňovat. Druhá část volně navazuje na Handkeho text. Herci monotónním, jakoby zpovědním tónem odříkávají již své vlastní skutky. Nahlas se střídají ve vyprávění „obyčejných příběhů ze života“, jaké slýcháme na ulici, z médií, doma. I tyto příběhy a tato doznání jsou čím dál neuvěřitelnější. Snaží se tak přesvědčit diváky, že divadlo je vždycky přece jen hra a pravdu je třeba hledat jinde – přesně v duchu Handkeho: „Nesnesu už v literatuře žádné příběhy. Herci odcházejí, autor zůstává.

Jedním z inspiračních zdrojů byly tvůrcům vedle Handkeho esejů z 60. let také Kafkův Proces, kategorie viny Karla Jasperse, ale např. i slavný lingvistický text Rolanda Barthese Smrt autora, jehož hlavní tezí je, že „jazyk je fašistický“ a „ukončením psaní vstupuje autor do smrti“.

Autor: Peter Handke, úprava a režie: Ondřej Škrabal, hrají: Vojtěch Bartoš, Tereza Krippnerová, Marek Mikulášek a Ondřej Vacke, hudba: Antonín Dvořák, Marek Mikulášek, překlad: Jitka Bodláková.

Vstupné: 100/50,- Kč, předprodej v síti GoOut.
Studio Paměť: Soukenická 29, Praha 1
22. 9. 2016, 20:00