…příští vlna/next wave… 2013

Festival …příští vlna/next wave… 2013: současné i přicházející osobnosti nezávislé scény

Dvacet let festivalu slaví …příští vlna/next wave… světovými premiérami
a exkluzivními projekty i „divadlo-rituálem“ pro jednoho diváka…

Praha 5. 9. 2013 – Festival …příští vlna/next wave… letos v Praze, Brně a Pardubicích představí desítky uměleckých projektů. Festival startuje 26. září dvanáctidenním programem v hlavním městě. Jubilejní dvacátý ročník zaujme světovými premiérami a exkluzivními projekty s oučasných i přicházejících samorostů nezávislé umělecké, zejména divadelní a hudební scény. K nejvyhledávanějším událostem bude jistě patřit uvedení výhradně pro festival připraveného projektu Vladimíra 518 a Davida Vrbíka Můj pes má hlad, premiéra inscenace Jana Horáka a Michala Pěchoučka o Juliu Fučíkovi Citový komediant (Studio Hrdinů) či nová inscenace Antiwords souboru Spitfire Company, která vychází z díla Václava Havla a jeho hry Audience. Pardubické části festivalu dominuje projekt Miroslava Bambuška: Cesty energie – Ropa v Automatických mlýnech, brněnská část festivalu bude letos ve znamení renesance experimentálního prostoru Kabinet Múz.
„K vlajkovým lodím festivalu však letos patří i vyhraněné projekty nastupující umělecké generace. Ty jsou koncentrovány zejména do sobotního programového bloku. Neděle naopak přináší ohlednutí za alternativní scénou posledních 20 let,“ uvádí nová hlavní kurátorka festivalu Lenka Dombrovská a dodává: „Rádi bychom posunuli festival, jeho vnímání a význam v kontextu našeho nezávislého a alternativního divadla. Chystáme ještě intenzivnější žánrové otevření festivalu, rozvíjení ediční činnosti, více hudby, happeningů, křestů knih a CD, více prostoru pro debaty a teoretickou reflexi. Chceme být i nadále podstatnou neklientelistickou platformou, která reflektuje aktuální dění v oblasti alternativního umění a především divadla u nás. Chceme spoluvytvářet toto prostředí podporou premiérových projektů i jednorázových akcí současných i přicházejících hvězd nezávislé umělecké, zejména divadelní a hudební, scény a kontinuální prezentací mimopražských souborů.“

Festival …příští vlna/next wave… není jen pro zvané…

Významným dnem je každoročním udílení Poct v oblasti alternativního umění, které v pátek 4. října pod taktovkou loňské Osobnosti festivalu Miloše Osrsona Štědroně a v duchu jeho jedinečných kabaretů, bude uvádět Jiří Štrébl. Vstup na tuto akci je umožněn široké veřejnosti. Letos se bude tento slavnostní večer poprvé konat ve Studiu Hrdinů, se kterým jsme navázali užší spolupráci, a pobudeme v něm pět festivalových dní.
Jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu je propojování různých žánrů a druhů umění. Ve čtvrtek 3. října festival uvede již zmiňovaný projekt Vladimíra 518 a Davida Vrbíka – exkluzivní vystoupení kombinující žánry koncertu a divadelní performance Můj pes má hlad. Do této tematické linky patří i projekt, jež stojí na pomezí divadelní performance a výtvarného umění, Zavřeno kvůli soukromému večírku v galerii Trafačka a loutkovo-artefaktový horor s filmovými projekcemi, který se vrací do doby Husákovy normalizace, Sedmého dne v Rock Café.
V sobotu 5. října se pak se svými multimediálními projekty představí nejmladší generace divadelníků a především pak host ze Slovenska – režisér a klaun Ján Mikuš.
V neděli 6. října uvedou své nejnovější projekty ostřílení matadoři české alternativy – např. Eva Tálská, Bílé divadlo a Alex Švamberk. Nedělní blok připravil jako reflexi předchozích devatenácti let festivalu dosavadní kurátor Vladimír Hulec. Druhou důležitou linií festivalu je už tradičně politické divadlo. Stálý host festivalu Miroslav Bambušek
nás opět pozve do Pardubic na závěrečnou část cyklu Cesty energie – inscenaci Ropa. Akce K je název scénické montáže Alexe Švamberka připomínající pozapomenutou kapitolu historie, kdy českoslovenští vojáci pomáhali dohlížet spolu s Poláky, Švýcary a Švédy na dodržování příměří po korejské válce. Tím však program stále nekončí – hned na začátku festivalu představíme staronový (a především opomíjený) prostor Studio Paměť, v němž sídlí legendární Divadlo Na tahu Andreje Kroba. S rezervací vstupenek neváhejte ani na projekt The Stranger Gets a Gift Service – tedy „divadlo-rituál“ pro jednoho diváka, který se koná ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře.