Pocty festivalu byly uděleny

V Divadle Komedie byly v pátek 20. září 2019 uděleny Pocty festivalu …příští vlna/next wave… Ocenění za alternativní umění předal dramatik Miloslav Vojtíšek, který se převtělil do jedné ze svých postav – Tutáče, věčně budoucího ministra kultury. Ten dokázal do praxe prosadit myšlenku osmdesáti procent státního rozpočtu na národní kulturu a trval na tom, že k předání Poct potřebuje výkonný mixér. Asistovala mu budoucí studentka PAMU (Pomocné akademie múzických umění) Anička Duchaňová a především desetihlavý Zapomenutý orchestr země snivců.

Pocty 1 Foto Petr Knežek
Foto Petr Knežek
_MG_1249
Foto Zoran Jíša

Zrcadlové masky z dílny Petra Nikla byly předány v šesti kategoriích. Jako Producentský počin roku byl oceněn spolek Iniciativa pro Invalidovnu za oživování západního křídla této barokní památky kulturou. Poctu za Publikační čin roku předal fiktivní ministr sám sobě a taky zástupcům nakladatelství Rubato. Odůvodnění organizátorů festivalu znělo: „tuto Poctu dostal S.d.Ch. (což je jeden z pseudonymů Vojtíška) za Knihu Tutáč, protože mrská českou kulturu“, moderátor to glosoval slovy, že tomu nerozumí, jelikož není co mrskat.

Pocty 2 produkcni pocin
Foto Petr Knežek
_MG_1358
Foto Zoran Jíša

Objevem roku se stal Ondřej Štefaňák za expresivní i iritující režie inscenací Lonely Horny Only v A studiu Rubín a Zmrzačení v Divadle XlO. V kategorii Osobnost roku byl poctěn Tomáš Vtípil za hudbu k inscenaci Woyczek v HaDivadle i za další ruchy pro divadlo. Díla obou umělců budou na festivalu ještě uvedena – v neděli 22. září bude mít v Komedii premiéru filmový esej Stavitelé písku v režii Jana Motala a za živého hudebního doprovodu Tomáše Vtípila a ve středu 25. září mohou diváci v MeetFactory zhlédnout inscenaci Láska v době globálních klimatických změn podle knihy Josefa Pánka a v režii Ondřeje Štefaňáka.

_MG_1264
Foto Zoran Jíša
Pocty 3 Foto Petr Knežek
Foto Petr Knežek

Jako Projekt roku byl oceněn cyklus inscenací – Pustina, Soukromé rozhovory a Médeia spolku Jedl (Trmíková, Nebeský, Prachař a Dohnal), „protože ctí slovo a umí ho propojit s hudbou, tancem i malbou“, uvedla dramaturgyně festivalu Lenka Dombrovská. A v neposlední řadě obdržela Poctu s názvem Živoucí poklad překladatelka, publicistka, režisérka, choreografka a pedagožka Nina Vangeli. Laudatio přednesli Jana Pilátová a Jiří Bartovanec. Tanečník a choreograf ocenil především její kritickou a pedagogickou práci: „…stála a stojí si vždycky za vším, co dělá, a ví, proč to dělá. Za sebe mohu říct, že je pro mě velkou inspirací.“

Pocty 4 projekt roku Foto Petr Knežek
Foto Petr Knežek
_MG_1481
Foto Zoran Jíša
Pocty 5 zivouci poklad Foto Petr Knežek
Foto Petr Knežek
Pocty 8 Foto Petr Knežek
Foto Petr Knežek
_MG_1747
Foto Zoran Jíša