Vážení přátelé, přípravy na nadcházející ročník jsou v plném proudu a my představujeme jeden z venkovních projektů, který na festivalu uvedeme.
K prameni je interaktivně didaktická performance ve čtyřech týpích, kterou připravil Jakub Gottwald.
Anotaci naleznete ZDE
Ohlas:
Performanci K prameni Jakuba Gottwalda bych vyzdvihl z několika důvodů. Jednak podává tak často romantizované téma indiánů (příběhy o nich si všichni pamatujeme od táborových ohňů a z Mayovek) v drsnější a realističtější podobě. Ukazuje původní obyvatele Ameriky jako opuštěné, o kulturu a identitu oloupené, ale i naštvané. Bez velkých politických proklamací tak upozorňuje i na současné hnutí odporu v USA (připomeňme například protesty dakotských Siouxů proti ropovodu v roce 2016).
Další ctností projektu je, že nechává mnoho nevyřčeného, nedoslovuje, neagituje. Spíše ústy jednotlivých aktérů klade otázky nebo upozorňuje. Tím tvůrci ponoukají účastníky (nikoliv pouze diváky!), aby sami pátrali. A také přemýšleli nad svými vlastními zidealizovanými představami o „vznešených divoších“.
Z divadelního hlediska za nejcennější považuji způsob práce. Tvar se neustále vyvíjí, každé představení je jiné, ostřejší. Živě reaguje na účastníky. Tvůrčí tým si vše doslova oddřel, od těžby dřeva, přes stavbu týpí a nazkoušení po divadelní setkání se s diváky. Divadlo se tak vrátilo ke kořenům hereckých trup, které si všechno vyrobily, zařídily a postavily samy. To ostatně odpovídá i duchu komunity, jak ji od původních obyvatel Ameriky nasávalo alternativní divadlo v padesátých a šedesátých letech minulého století. Je dobré se z tohoto živého divadelního pramene jednou za čas napít a připomenout si, že umění bývá taky fyzická dřina.
Jan Motal