Next wave v Brně už tento pátek

Čtvrt století s festivalem …příští vlna/next wave… – ročník politický i zrcadlivý

Po skončení pražské části se festival …příští vlna/next wave… stěhuje do Brna. Od pátku 12. do neděle 14. října se bude konat v různých částech HaDivadla. Mottem pětadvacátého ročníku jsou slova Stanisława Jerzyho Lece: „Když se opice zasmála svému obrazu v zrcadle, zrodil se člověk.“ Tento citát vypovídá o tom, co je ona lidskost, které se nám někdy nedostává, a také se v něm odráží dva motivy letošního ročníku – obraz a zrcadlo, vysvětluje Lenka Dombrovská, programová ředitelka festivalu.

Proto se ve významném osmičkovém roce festival vrací i k politickému divadlu. V Brně se v rámci této dramaturgické linie představí Pekingská kachna Staré arény Ostrava. Poetické dokudrama o krvavém potlačení demonstrace na Mírovém náměstí v roce 1989 sestavil Lukáš Adam podle textů čínského disidentského novináře a básníka Liao I-wua.

Foto: Nadan Pojer
Foto: Nadan Pojer

Na nedramatických textech současných amerických básníků Deana Younga a Jamese Tatea staví také inscenace Brutální vlákno uvnitř plane souboru Masakr Elsinor. Tvůrci – Petr Míka, Ondřej Novotný a Tomáš Soldán své dílo označují jako „surrealistické rekviem za všechno, co pomíjí, za všechno, čeho jsme se nedočkali“.

Masakr-Elisinor

Monodrama Zjevení pudla, které přímo pro herce Martina Pechláta napsal Ondřej Škrabal, mělo premiéru v rámci pražské části festivalu v pánské šatně Komedie. V tomto znovuotevřeném divadle ztvárnil Martin Pechlát za éry Dušana D. Pařízka své nejoceňovanější role. Nyní se sem vrátil v monologu člověka, který se pohybuje na neznatelné hranici divadla s vnějším světem a jedním z motivů tohoto komorního projektu je zrcadlení. V zákulisí HaDivadla se v sobotu 13. října uskuteční dvě reprízy pro omezený počet diváků.

Foto: Anna Hladká
Foto: Anna Hladká

Dalším exklusivním projektem brněnské části programu je Bordel L’Amour, interaktivní divadlo pro čtrnáct diváků. Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích a soubor Taupunkt promění divadelní sál v nevěstinec, ve kterém sedm performerů nabídne divákům cit lidem nejvlastnější – lásku. Režisér Jakub Čermák uvádí, že se skupinou Depresivní děti touží po penězích a německým sdružením Taupunkt zkoumali, zda může vzniknout milostný cit v časově a prostorově omezených podmínkách mezi divákem a performerem nebo performerkou. Brněnské diváky zve, ať si to přijdou vyzkoušet na vlastní kůži. Festival jim dává tuto možnost během všech tří dnů a šesti repríz.

Bordel-1

Divadelní program doplní v sobotu večer koncert výrazného zástupce české elektronické hudební scény známého pod pseudonymem Aid Kid.

 

Vstupenky kupujte na GoOut.

Program:

Pátek 12. října

17.30 a 20.30 Depresivní děti touží po penězích: Bordel L’Amour (hlavní sál)

19.30 Stará aréna Ostrava – Lukáš Adam: Pekingská kachna (studio)

 

Sobota 13. října

15.00 a 18.30 Studio Rote – Ondřej Škrabal: Zjevení pudla (šatna)

16.30 a 20.00 Depresivní děti touží po penězích: Bordel L’Amour (hlavní sál)

22.00 Koncert Aid Kid (tunel)

 

Neděle 14. října

16.30 a 20.00 Depresivní děti touží po penězích: Bordel L’Amour (hlavní sál)

19.00 Masakr Elsinor: Brutální vlákno uvnitř plane (studio)