Studio Rote – Ondřej Škrabal: Zjevení pudla

Monolog z herecké šatny těsně po nepovedeném představení Goethova Fausta: „Proč mě nikdo neupozornil, že trik s bílým pudlem se změnil na trik s pudlem černým?“

Foto: Tomáš Hejzlar
Foto: Tomáš Hejzlar

Monolog člověka, který se pohybuje na neznatelné hranici divadla s vnějším světem a ztrácí schopnost rozeznat, v čem je zlo. Zkažený výstup, ve kterém je obraz důležitější než člověk, a přesto se kolem něj vše točí.

Text Zjevení pudla obdržel cenu slovenského rozhlasu na festivalu Nová Dráma 2018. Tvoří jakýsi dovětek ke slavné dramatické básni, především ke známé scéně proměny pudla v Mefista. Tu využívá k polemice nad schopností divadla ovlivňovat nejen herecký život. Představitel Fausta v šatně analyzuje podivné události, které se na scéně odehrály během „rutinního” představení. Kvůli své vztahovačnosti, domýšlení a konspiračním myšlenkám pak zjišťuje, že jeho budoucnost není vůbec jistá.

Monodrama bylo napsáno přímo pro herce Martina Pechláta, který se s ním po několika letech vrací do divadla, kde ztvárnil své nejoceňovanější role. A uvedeme ho právě v jeho oblíbené pánské šatně!

Text a režie: Ondřej Škrabal, kostýmy a loutky: Tereza Havlová, hudba: Aid Kid, produkce: Jakub Rálek, hraje: Martin Pechlát.

29. 9. 2018, 16.00 a 18.00 divadlo Komedie, premiéra