Elfriede Jelinek: Vztek

Epos o motoru lidstva

Kolonie-Vztek

Kolonie z.s. ve své tvorbě dlouhodobě reflektuje akutní problémy současnosti, a to převážně prostřednictvím textů rakouské nobelistky Elfriedy Jelinek.  Ta ve svých dílech mistrovsky míchá realitu lidské každodennosti v turbulentní molotovův koktejl kritiky společnosti, sebereflexe, bolesti a humoru. Po popkulturních Stínech a alegorické studii o stáří a umírání Poutník přichází na scénu jeden z motorů lidské existence. Vztek.

Karikatura proroka Mohameda na titulní straně časopisu byla záminkou pro mstu, která vyvrcholila teroristickým útokem na redakci časopisu Charlie Hebdo. Byl to útok na lidskou svobodu? A co na to ten „druhý bůh“? Kdo rozhodne o tom, který z bohů je ten opravdový? Díváme se na youtube na popravy zajatců dobrovolně, anebo nás k tomu nutí náš vztek? Je-li Řecko kolébkou pravdy Evropy, proč z něj všichni bohové raději utekli? Ale kde se schovávají? Rozdělujeme se na „my“ a „oni“ a vztekáme se.

Vztek je paradigma naší doby.

Hru Elfriede Jelinek přeložili Marc Lusti a Libor Hubálek, režie a dramaturgie: Lucie Ferenzová, výprava: Andrijana Trpković, light design: Jan Hugo Hejzlar, hudba: LO/VE, hrají: Markéta Dvořáková, Kristýna Frejová, Anita Krausová, Jindřiška Křivánková.

29. 9. 2018, 19.00 divadlo Komedie, premiéra