Pocty festivalu 2021

V sobotu 25. září byly organizátory festivalu …příští vlna/next wave… vysloveny Pocty za alternativní umění. Režisér, herec a loňský laureát Pocty v kategorii Osobnost roku Jakub Čermák se svým uměleckým gangem Depresivní děti touží po penězích předal zrcadlové masky z dílny Petra Nikla umělcům v šesti kategoriích. Slavnostní večer se již poněkolikáté konal v divadle Komedie.

FOTO: Anna Černá

Uplynulá divadelní sezona spíše nebyla, než byla, a my jsme se v létě rozhodovali, zda je správné letos vyslovit naše tradiční Pocty. Nakonec jsme se ale shodli, že i v pandemické době vznikly mnohé pozoruhodné projekty a umělci nezaháleli. Jediná kategorie, která má pravděpodobně na první pohled nezvyklého laureáta je Projekt roku. Rozhodli jsme se veřejně vyslovit Poctu studentské iniciativě Ne!musíš to vydržet a podpořit tak její podněty a záměry, aby na divadelních školách i ve světě profesionálního umění docházelo k otevřenému dialogu, panovala inspirativní atmosféra a umělci se respektovali napříč generacemi a dobytými pozicemi. Zároveň se snažíme ukázat, že nastolené otázky a problémy nelze zjednodušovat a vidět černobíle – nejedná se pouze o střet generací, jak je někdy „kauza“ interpretována, i proto bude v kategorii Živoucí poklad poctěn profesor Vladimír Just, který inspiroval mnoho studentů teatrologie, včetně mě,“ vysvětluje kurátorka festivalu Lenka Dombrovská.

Profesor Vladimír Just v divadle Komedie FOTO: Anna Černá

Laudatio Vladimíru Justovi přednesl hudební kritik a publicista Jan Rejžek, jeho dlouholetý souputník a spolumoderátor proslulé Katovny a rozhlasového pořadu Kritický klub.

Jan Rejžek převzal Poctu za Vladimíra Justa FOTO: Anna Černá

28. ročník festivalu …příští vlna/next wave… s podtitulem Z ulit do ulic! pokračuje v Praze až do 3. října a ve dnech 8.-10. října se přelije do Brna.

Hana Frejková přebírá Poctu FOTO: Anna Černá

Festival …příští vlna/next wave veřejně vyslovila Poctu těmto osobnostem:

Publikační čin roku – Editorům Vladimíru Havlíkovi, Pavlíně Morganové a Janě Písaříkové za knihu Svázáno do Kozelky, která zevrubně mapuje dílo konceptuálního umělce, performera a spisovatele Milana Kozelky (1948–2014). Publikaci vydaly Větrné mlýny.

Objev roku – Výtvarnici a performerce mnoha tváří, jež vystupuje pod uměleckým jménem ka3ka3. Svou osmihodinovou performanci Bída starého mládence vytvořila v pokladně divadla Komedie v rámci speciální květnové edice festivalu …příští vlna/next wave… A spatřili ji i po skončení slavnostního předávání Poct.

Producentský počin roku – Platformě PiNKBUS, která zaštiťuje především mladé queer umělce a letos uvedla první ročník stejnojmenného, žhavého, letního festivalu.

Osobnost roku – Publicistce, zpěvačce jidiš písní a herečce Haně Frejkové za osobní i umělecké obnažení v inscenaci Invisible I. / Hannah a filmu Hannah – obyčejnej život. Monodrama Konec dobrých starých časů, ve kterém účinkuje, uvidíte 1. 10. ve Skautském institutu na Staromáku.

Projekt roku – Iniciativě Ne!musíš to vydržet za podnět, který měl a stále má za cíl nastolit potřebný dialog a inspirativní ovzduší v českém školství a divadle.

Živoucí poklad – Teatrologovi, literárnímu a divadelnímu kritikovi a pedagogovi Vladimíru Justovi za jeho neutuchající práci pro divadlo, publikační činnost, inspiraci a výchovu studentů teatrologie, za radikálnost a pevnost postojů.

Performerka ka3ka3 se stala objevem roku FOTO: Anna Černá
Iniciativa Ne!musíš to vydržet poslala festivalu dopis. FOTO: Anna Černá
Publikační počinem je kniha Svázáno do Kozelky. FOTO: Anna Černá
Platforma PiNKBUS při přebírání Pocty FOTO: Anna Černá
FOTO: Anna Černá