Krutý krtek: Odsunutí

Divadelní procházka po místech, která jsou v Liberci spojena s poválečným odsunem sudetských Němců. Příběhy, na které se mělo zapomenout, příběhy, na které Češi nejsou pyšní a příběhy, které ještě nikdo nikdy nevyprávěl – ani vy. Pojďme je sdílet!

Poválečný odsun, Zborovská ul., Liberec
Poválečný odsun, Zborovská ul., Liberec

Přes 80 % obyvatel Liberce v květnu 1945 tvořili Němci. Jejich „divoký odsun“, jak se nadneseně říká vraždění, znásilňování a mučení, pravda nebyl tak „divoký“ jako na jiných místech České republiky. Přesto je řada zdokumentovaných příběhů, na které sice nejsou Češi pyšní, ale které by neměly zapadnout.

A potom je tu ještě daleko větší množství příběhů, které zůstávají v rodinách, jež se do vil a domů po odsunutých Němcích nastěhovaly. Tato vyprávění o bývalých nájemnících, jejich majetku, zvyklostech a životě kolují za zavřenými dveřmi libereckých domácností. Pojďte je s námi sdílet!

Vydejme se na procházku po místech, kde samozvaní příslušníci Revolučních gard prolévaly krev prokazatelných antifašistů. Prostřednictvím divadelních výjevů z nedávné historie ožijí před vašima očima příběhy, které byly zapomenuty nebo se zapomenutými měly stát.

Projekt vzniká ve spolupráci s historičkou Kateřinou Portmann z katedry historie Technické univerzity v Liberci.

Koncept a režie: Krutý krtek, hrají: Diana Čičmanová, Adam Kubišta.

23. 9. 2018, 16.00 odjezd z Prahy do Liberce, sraz na Petrském náměstí. Doporučujeme teplé oblečení.
Hraje se venku za každého počasí pro skupinky o 30 lidech.
Vhodné pro diváky od 15 do 99 let.
vstupné 250 Kč, snížené 150 Kč, předprodej v síti GoOut