Apolena Vanišová a Petr Krusha: Kračun

Divadelní instalace nebo elektromechanická objektová performance spojující nové technologie a vyjadřovací prostředky tradičního divadla. Kračun je asociativní kompozice inspirovaná slovanskou legendou boha slunce a zobrazující otisky starých svátků propisující se do dnešní městské neutěšenosti. Apolena Vanišová a Petr Krusha v rámci festivalu zakončí další fázi projektu.

Vanišová-Krusha-Kračun1

21. březen / Jarní rovnodennost
Síly tmy a světla se vyrovnávají. Mladý Bůh zahřívá zemi a Bohyně se probouzí z chladného snu. Zamilují se do sebe a společně probouzí k životu rostliny a zvěř ponoukají k páření.
Jdu přes nekonečný betonový most a sleduju poslední kusy ledu odnášené řekou k moři, které jsem nikdy neviděla. Zahlédnu ale ještě cosi jiného. Slaměnou postavu s rudými vlasy a trochu vyčítavým výrazem. Vrhám se pro ni do ledově černé vody.

21. září / Podzimní rovnodennost
Bůh rychle ztrácí svoji sílu, ale Bohyně už nosí pod srdcem zárodek nového světla. On brzy odejde do podsvětí, brány říše mrtvých se otevřou. Ona usne a s jejími prvními sny přijde čas temnoty a chladu.

21. prosinec / Kračun
V nejtemnějším dni v roce, uprostřed nejdelší noci, porodila Bohyně ve spánku syna. Nové světlo září do tmy a den za dnem nabývá na síle.

Projekt byl podpořen Studentskou grantovou soutěží AMU, Vnitřní soutěží DAMU, Nadací „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“ a Nadací Život umělce. Kračun je realizován za finanční podpory městské části Praha 7.

Koncept a realizace: Apolena Vanišová a Petr Krusha.

26. 9. 2018, 20.00 a 29. 9. 2018 15.00, (A)void Floating Gallery
vstupné 200 Kč, snížené vstupné 100 Kč, v předprodeji na GoOut