Společnost doktora Krásy – Karol Wojtyla: Bratr našeho Boha

Petr Lanta se na náš festival vrací s hrou Karol Wojtyly (bývalého papeže Jana Pavla II.). V roce 2008 byl poctěn v kategorii Projekt roku za inscenaci jeho hry Před zlatnickým krámem.

Bratr našeho boha je Wojtylova první „dospělá“ hra, pracoval na ni v letech 1944–50. Její ústřední postavou je Adam Chmielowski (1845–1916), impresionistický malíř, který se stal mnichem a přijal jméno Albert. Nejde zde o tradiční životopisné drama, sám Wojtyla o hře píše, že „se jedná o pokus o proniknutí do duše člověka“. Adam čelí vnitřnímu zápasu ve snaze rozhodnout se mezi životem umělce a povoláním sloužit druhým. Svádí vnitřní boj, osciluje mezi uměním, jímž se snažil vyjádřit krásu duchovního světa, a touhou proniknout k Božímu tajemství prostřednictvím chudých. Velkým tématem se pro něj stává sociální nespravedlnost, odmítá ovšem revoluční změnu – názorově se tak střetává s Cizincem, jehož předlohou byl Wojtylovi Lenin, se kterým se dle legendy malíř v Krakově skutečně setkal.

Hlavní myšlenka dramatu stojí na antropologické koncepci, podle níž byl člověk stvořen Bohem a nese v sobě jeho obraz. Nemusí tedy svého Stvořitele hledat široko daleko, ale může nahlédnout do svého nitra nebo do nitra jiného člověka. Wojtyla rovněž rozehrává drama svědomí.

Překlad: Valerie Látalová

Režie: Petr Lanta

Dramaturgická spolupráce: Alžběta Petrová

Odborná spolupráce: Jindřich Veselý

Účinkují: Kryštof Nohýnek, Milada Vyhnálková, Dan Červinka, Richard Fiala, Josef Wiesner, Diviška Šiková, Gábina Pyšná a další

Vstupné: 150/100 Kč

Úterý 26. 9. 19.00

Studio Paměť

VSTUPENKY ZAKOUPÍTE ZDE