Prešovské národné divadlo – Peter Brajerčík, Júlia Rázusová, Umberto Eco: Moral Insanity

Chcete vedieť, kto je zodpovedný za to, že sa Vám nedarí? Hľadáte toho, kto môže za to, čo sa tu deje? Príďte a niekoho si určite vyberiete.

Moral

Autorské, herecké monodrama Petra Brajerčíka Moral Insanity vzniklo na motivy šestého románu Umberta Eca Pražský hřbitova zkoumá konspirační teorie, antisemitské a rasistické představy, které vycházejí z nepříznivé ekonomické a společenské situace a jejich odrazu v médiích a politice.

Hudba do inscenace byla natočená v rámci synth jamu inspirovaného konspiračními teoriemi. Martin Husovský- Studiologic Sledge Black, Jany Pastirčák – Dave Smith Instruments Mopho x4, Moog Little Phatty a Stano Čorej – Akai Rhytm Wolf.

Autoři: Umberto Eco, Peter Brajerčík, Júlia Rázusová, režie a scénický koncept: Júlia Rázusová, hudba a prostorový hudební koncept: Martin Husovský, scénografická a kostýmová spolupráce: Diana Strauszová, světelný design: Lukáš Katuščák, produkce: Linda Durkáčová

Hraje: Peter Brajerčík

Premiéra 14. 12. 2018

Inscenace získala cenu Grand Prix Nová dráma 2019.

Prešovské národné divadlo je nezávislé profesionální divadlo, které vzniklo roku 2013 v Prešově uvedením inscenace Single Radicals. Koncept nezávislého profesionálního divadla byl uměleckou vizí dramatičky Michaely Zakuťanské a režisérky Júlie Rázusové. Prešovské národné divadlo vytváří prostor pro svobodnou tvorbu umělců, kteří pocházejí z východu nebo jsou s Prešovem spjati. Inscenují zde texty, které mají společenská, generační a sociologická témata. Inscenace se také dotýkají napětí mezi východem a západem Slovenska a pojmenovávají rozdíly v životní úrovni. Zároveň chce divadlo inspirovat lidi z rozličných pracovních odvětví, aby se vrátili do Prešova a realizovali se v menších městech a na perifériích.

Ukázka z románu Pražský hřbitov:

„Nikdy, nikdy, opravdu nikdy nepracujme s autentickými, popřípadě napůl autentickými dokumenty! Pokud takové dokumenty existují, vždycky po nich někdo může začít pátrat a následně dokázat, že cosi bylo tlumočeno nepřesně… Aby byl dokument přesvědčivý, musí být vytvořen ex novo, a pokud je to jen trochu možné, nesmíme ukázat žádný originál, ale jen naznačovat, že jsme o nějakém originálu slyšeli. (…) Objevy musí být neobyčejné, šokující, románové. Jen tak jsou uvěřitelné a budí rozhořčení.“

 

Sobota 21.9., 18.30, Divadlo Komedie

vstupné 230 Kč, snížené 115 Kč, předprodej Divadlo Komedie v síti Colosseum

Pátek 11.10., 19.30, HaDivadlo

předprodej HaDivadlo v síti GoOut