Pocty za alternativní umění 2016

V pražském Paláci Akropolis byly v pátek 16. září uděleny Pocty za alternativní umění. Organizátoři festivalu …příští vlna/next wave…vyslovují každoročně od roku 2003 Pocty významným osobnostem, projektům, nadějným tvůrcům a inovativním činům ve sféře nezávislého divadla.

V letošním roce byl slavnostní večer zároveň zahájením 23. ročníku festivalu. Ceremoniálu se letos ujal režisér Petr Boháč, v jedinečném podání Orchestru Berg zazněly fragmenty skladby Michala Nejtka Constellation I. a poctění převzali zrcadlové masky už tradičně navržené výtvarníkem a divadelníkem Petrem Niklem.

Producentským počinem byl vyhlášen festival Menteatrál, mezinárodní přehlídka divadel pracujících s lidmi s mentálním postižením. Pocta za Publikační počin roku letos patří profesoru Miloslavu Klímovi za sérii 10 vydaných sborníků Divadlo a interakce. Objevem roku se stal filmový teoretik, dramatik a  dramaturg HaDivadla Matěj Nytra, mj. autor scénického eseje Ice Pøz, který bude na festivalu uveden  v neděli 25. září. O den dříve vystoupí na festivalu se svou improvizační show další poctěný – herec a aktivista Jiří Maryško, letošní Osobnost roku. Projektem roku se stalo Pomezí, na přehlídce alternativy uváděné hned ve třech reprízách od 26. do 28. září. Jako Živoucí poklad vstoupil do pomyslné síně slávy festivalu …příští vlna/next wave… profesor Petr Oslzlý, dramaturg, scenárista, herec, pedagog a přední osobnost nejen brněnského divadelního života. Laudatio pronesl jeho dlouholetý přítel a spolupracovník, režisér Ivo Krobot.

Slovo organizátorů k jednotlivým kategoriím a více fotografií ze slavnostního večera naleznete v sekci Pocty festivalu.