Několik vět k 26. ročníku festivalu …příští vlna/next wave…

Nextka se v „revolučním roce“ s devítkou na konci vrací k politickému a angažovanému divadlu! Motto letošního ročníku, jenž se bude konat ve dnech 17.-28. září v Praze, zní: Odsouzen ke svobodě. Je to citát z eseje Jeana-Paula Sartra a má být – krom jiného – připomínkou, že my slavit „sametové výročí“ můžeme, ale samozřejmost to není.

Je zapotřebí připomínat, že máme zodpovědnost i za svět, který je za hranicemi – naší individuality i české společnosti -, že jinde svoboda chybí a my bychom vůči tomu neměli zůstávat lhostejní. Proto se podíváme do Izraele, Palestiny, Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Íránu s filmově-divadelním esejem Stavitelé písku, ve kterém autor Jan Motal konfrontuje poezii s denními zprávami a dokumenty. V projektu Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně nám Spitfire Company přiblíží ruskou mentalitu i historii na základě díla novelistky Světlany Alexijevičové. Vietnam budeme objevovat s tamními undergroundovými básníky v projektu Vařený-dušený-syrový v režii Jana Kačeny. A v neposlední řadě přijede Prešovské národné divadlo s projektem Moral Insanity, v němž autoři zpracovali román Umberta Eca Pražský hřbitov a zkoumali konspirační teorie, antisemitismus a rasismus.

Nebudeme se ovšem vyhýbat ani českým dějinám – připomeneme číhošťský zázrak, a co potom následovalo v nesvobodném Československu počátkem padesátých let minulého století, v dokumentární inscenaci Zpráva o zázraku (Josef Toufar) v režii Barbary Herz. Divadlo na cucky zase společně se slovenských režisérem Patrikem Lančaričem vytvořilo divadelní koláž na základě knihy Erika Taberyho Opuštěná společnost, která je označována jako „rozmluva s minulostí o naší budoucnosti“.

A až budeme slavit naše (nedávné) česko-slovenské vítězství, uvědomme si, že je svoboda křehká – třeba v Průhonicích. Brněnské Divadlo Feste nás provede místy, které tam skoupil Andrej Babiš a k tomu zazní Havlův konferenční příspěvek z roku 1990 Anatomie nenávisti.

Ale nebude chybět ani legrace – myslím, že si dost (po dva večery) užijeme třeba s Tutáčem, nedotknutelným ministrem kultury, a jeho stvořitelem, ironikem, dramatikem a hercem S.d.Ch. Improvizaci na téma svoboda předvede Jiří Maryško, který divákům rád ukazuje své nejzlejší podvědomí a není mu nic svaté.

A jako každý rok budeme po představení neformálně debatovat s tvůrci i diváky, přineseme několik koncertů a udělíme Pocty za alternativní umění. Těšíme se na vás v divadlech i na ulici, v hospodě i v Invalidovně.

 

Lenka Dombrovská

dramaturgyně festivalu …příští vlna/next wave…