Masakr Elsinor: Kniha jedů (česká premiéra)

„Proto smrt povznáší,
odívá ubohé absurdní tělo nevídanou nádherou.“

Mezinárodně obsazená inscenace, jejímž nejvýraznějším prvkem je naživo prováděná malba spojená s hudební improvizací a divadelním příběhem. Ve spojení s poezií (ve své textové, znakové, ale také obrazové či gestické podobě) přivádí Masakr Elsinor na jeviště téma otravy lidského těla, mysli i soudnosti.  To vše k připomínce a oslavě smrtelného těla, kterého se za žádných okolností neumíme vzdát.

kniha-jedu-1

V den, kdy Antonio Gamoneda dovršil pětačtyřicet let života, požádal svou ženu Amelii Lobón, aby mu vstříkla do žil přípravek z opia Pantopon. Ten bez obtíží ukončil Gamonedův život. Tři roky na to, ve svých osmnácti letech, prožil budoucí malíř Antoni Tàpies silnou zástavu srdce. Zážitek z pomalého pozbývání kontroly nad vlastním tělem, okamžik, kdy se lidské bytí mění v hrst neživotné materie, poznamenal nezvratně Tàpiesův život i dílo.

Inscenace Kniha jedů / El Libro de los Venenos rozehrává nejen útržky z Gamonedova a Tàpiesova života, ale ve formě několika propojených příběhů dává pocítit, jaké to je stát se obětí postupujícího jedu. Pomalé ochabování těla, urputná snaha přijít na to, kde se stala chyba a zběsilý boj o poslední okamžiky příčetnosti – to vše nejsou jen dramata jednotlivců, ale také obraz, který můžeme vypozorovat v chování dnešní společnosti. Odkud bereme naše jedy? Jak je užíváme? Ve kterém okamžiku se vůbec jedy stávají jedem? Podléháme jim vědomě?

Textová část Knihy jedů vychází z básní Antonia Gamonedy, básní a textů Václava Havla a z výtvarného díla v úvodu zmíněného katalánského malíře. Skrze konkrétní příběhy a díla se však v představení odhalují úvahy mnohem obecnější, směřující ke společnosti a její schopnosti podléhat primitivním nákazám strachu a nenávisti.

Tvůrčí tým: Ondřej Novotný, Petr Míka, Václav Marhold, Tomáš Soldán, Rebeca Matellán, dramaturgie: Óscar Guedas, scénografie a výtvarné řešení: Joan Quintas Toledo.
Premiéra se uskutečnila 21. května 2016 v prostorách centra La Tabacalera v Madridu,  inscenace je uváděna díky podpoře Linhartovy nadace a programu Linhart v regionech.

29. 9. 2017, 19:00, DriveHouse

Vstupné: 150,- Kč na místě.
Permanentka pátek: 300/200,- Kč, předprodeji v síti GoOut. V ceně: Masakr Elsinor: Kniha jedů; Jana Orlová: To se mi líbí + koncert Vladivojny La Chia.