Francois Laruelle, Aleš Čermák: On the Black Universe

Aniž by věděl proč, je člověk, jenž si s sebou nese Vesmír, odsouzen ke Světu a k Zemi. A ani Svět či Země mu nemohou sdělit důvod: jen Vesmír mu odpovídá svou černí a mlčením. (François Laruelle)

On the Black Universe je spekulativně kontemplativní (sonická) fikce – (SK(s)F). Koncept události vychází z textu francouzského filozofa Françoise Laruella, který používá metaforu černého vesmíru k tomu, aby byl schopen opustit úzký koridor, jímž přistupujeme ke Světu, ať už jako filozofové, nebo technologové. Laruellův projekt ne-filozofie si klade za cíl vrátit do lidského myšlení nesmírnou bezpředmětnost. Je výzvou k radikálnímu obnovení lidského, jako toho, jehož počátkem je Černá, Tma.

O černém vesmíru. Lidské základy barvy. Černá barva, černava nekonečného vesmíru – to je temnota. ,,Naši filozofové jsou děti, které se bojí Tmy, bojí se Černé“, píše Laruelle. Člověk oddaný jasným argumentům prosvětluje svým myšlením univerzum a dobývá Svět. Avšak Vesmír zůstává pohroužen ve tmě, v noci. Jako tajemství a nevypočitatelnost může být jen vášní. Po Vesmíru lze toužit, ale nemožno jej ovládnout. – Jan Motal

Součástí večera bude uvedení publikace On the Black Universe.

Autor konceptu: Aleš Čermák, překlad: Jan Motal, technická spolupráce: Michal Cáb, hlasy: Anne-Claire Barriga (FR), Jindřiška Křivánková (CZ), Tyler Synth. Voice (EN).

30. 9. 2018, 20.00 divadlo Komedie, premiéra
vstupné 200 Kč, snížené 100 Kč, předprodej v síti GoOut

UPOZORŇUJEME, ŽE V PŘEDSTAVENÍ JE POUŽIT STROBOSKOP.