Druhé poselství festivalu …příští vlna/next wave…

Ve čtvrtek 17. září začíná 27. ročník festivalu …příští vlna/next wave… s mottem Smrt divadla. I letošní  Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy  se bude konat ve dvou městech – v Praze ve dnech 17. až 27. září a v Brně od 16. do 18. října. V rámci festivalu bude uvedeno deset premiér a přes čtyřicet představení.

Letošní motto odkazuje k současné – neslavné – pozici divadla (umění) ve společnosti a také naznačuje, jaká témata má podstatná část inscenací: katastrofa, zánik, oběť, druhý břeh a peklo. Samozřejmě nikdo netuší, jaká bude situace za dva týdny, ale troufám si říci, že se téměř jistě uskuteční dva pouličními projekty s ekologickým poselstvím, které se odehrají v centru Prahy a Brna. Jedná se o Pohřeb plastové lahve Spielraum Kollektivu a Suché konstatování, kde bude hlavní roli ztvárňovat voda, sdružení Krutý krtek. Vstup bude volný a věříme, že zaujmeme i náhodné kolemjdoucí. S Nextkou se ale diváci snad také dostanou do bývalého kláštera, hotelu, ateliéru-skladu Petra Krushy, uvidí imerzivní divadlo, divadlo-vernisáž, divadlo-rituál, scénické čtení a tři koncerty, vysvětlujekurátorka festivalu Lenka Dombrovská.

V pátek 18. 9. uskuteční tradiční Udílení Poct za alternativní umění, tentokrát spojené s předáním ocenění druhého ročníku Přehlídky divadelní fotografie, kterou organizuje IDU. Večer se uskuteční v Komedii pod režijní taktovkou Lindy Straub a Philippa Schenkera. „Pro takovou syntézu jsme se rozhodli proto, že tušíme, jak divoký bude podzim na kulturní zážitky, kolik premiér bude konečně uvedeno, kolik festivalů se z jara a léta posune, chceme tedy divákům i novinářům alespoň trochu odlehčit. A prozradím, že jedna osobnost dostane vavříny na obou frontách – tedy Poctu festivalu i nejvyšší ocenění na Přehlídce divadelní fotografie,“ dodává Lenka Dombrovská.

Druhou institucí, se kterou festival letos spolupracuje, je Společnost Jindřicha Chalupeckého. V Hotelu Opera se po pět večerů bude konat divadelně-výstavní projekt Svět, v němž žijeme? Text inscenace bude kompilací úvah současných výtvarných umělkyň a umělců, filosofek, teoretiků nebo literátů, kteří reagují na odkaz

teoretika Skupiny 42, kritika a kurátora Jindřicha Chalupeckého – konkrétně na jeho kanonický text Svět, v němž žijeme z roku 1940.

stažený soubor.jpg
Divadelní studio Periférie: Planu!

Nejnabitějším dnem bude první festivalová sobota 19. 9., která se koná v Komedii. Zde bude možné zažít věšteckou seanci pro deset diváků Jany Orlové Smrt divadla!?, čtení z Tutáče na Tenerife, toto pokračování osudů věčně budoucího ministra kultury Tutáče napsal bývalý hrobník a současný dramatik S.d.Ch. v době jarní koronavirové rány, v hlavním sále divadla vzplane první pochodeň na protest proti okupaci v Československu v autorské inscenaci Planu! Diváci se také budou moci ponořit do dialogu mezi člověkem a bakterií s Elenou Pecenovou ve fimbriae attachment / performance / 2020 anejmladší fanoušky alternativy jistě potěší Vietnamské pohádky Krutého krtka.

Největší – imerzivní – projekt Happy end v hotelu Chateau Switzerland se odehraje v bývalém klášteru svatého Gabriela na Smíchově, nyní v luxusním, mírně dekadentním hotelu. V koprodukci se souborem Depresivní děti touží po penězích se návštěvníci budou moci tři večery připravovat na řádný odchod na druhý břeh.

Na Nextce ale samozřejmě nebudou chybět ani koncerty – 22. 9. budou mí diváci možnost si vychutnat Vývar od Vandy Kavkové v krásném prostoru Skautského institutu na Staromáku. V pátek se 25. 9. se koná pouliční rituál Recyquiem – Pohřeb plastové láhve, po kterém následuje „kar“ v Divadle X10, kde zahraje nevšední hudební společenstvo Pohřební kapela. Ve Studiu Paměť vystoupí jediný zahraniční host festivalu, sólová punk kapela The Pau.

Pražská část Příští vlny bude zakončena výletem do Brna na bytové divadlo Vyplním šaty své tělem svýmlegendy (nejen brněnského) divadla Jána Sedala. Inscenaci Sedal sám vytvořil a také v ní účinkuje za živého hudebního doprovodu loni na festivalu poctěného Tomáše Vtípila.

fdig-012-2020-65-2400x1600-q75.jpg
Ján Sedal v inscenaci Vyplním šaty své tělem svým