Antonín Puchmajer D.S. – Vladimír Mikulka: Beranidla budoucnosti

Scénické čtení celovečerní divadelní hry o světě, ve kterém se ukáže, že to všechno byla pravda. Jen blázen by se nechal dál obelhávat, je potřeba s tím něco udělat.

Beranidla budoucnosti

V titulních rolích vystoupí Vladimír Mikulka, Jakub Škorpil a Martin J. Švejda

Divadelní spolek Antonín Puchmajer existuje pod aktuálním názvem přibližně od roku 2011. Vznikl na troskách divadelního spolku Antonín, jenž vznikl několik let předtím na troskách kulturně divadelního spolku Puchmajer, založeného tehdejšími studenty Divadelní vědy již počátkem devadesátých let. Jádro Puchmajera tvoří po většinu doby trojice Vladimír Mikulka, Martin J. Švejda a Jakub Škorpil. Švejda s Mikulkou jsou autory většiny repertoáru, Škorpil je jednatelem, zdrojem dobré nálady, veselé mysli a nevysychajícím pramínkem pozitivní energie. V posledních letech Puchmajer spolupracuje s Petrem Lantou, jenž režíroval inscenace Spánek nikdo nevolá a Příběhy z pohřbu, se skladatelkou Soniou Koutovou a s Kateřinou Rudčenkovou, autorkou posledně jmenované hry.

Celovečerní hru Beranidla budoucnosti napsal Vladimír Mikulka na základě příběhu, který společnými silami vymyslela trojice Mikulka-Škorpil-Švejda. K příjemnému překvapení autorů se v průběhu tvůrčího procesu ukázalo, že se jedná o titul, který nejenže souzní se sílící vlnou společensky angažovaného divadla, ale lze jej důstojně začlenit i do oslav třicátého výročí sametové revoluce.

Vladimír Mikulka o uvedení prozradil: „V souvislosti s účastí na festivalu Next Wave vyvstala zásadní otázka: do jakého prostředí scénické čtení Beranidel budoucnosti zasadit? Hra totiž obsahuje scény, které se odehrávají ve Lhase, v soše Svobody, na Řípu, na hřbitově a v blíže neurčené zaplivané putyce. Postupnou redukcí původních ambiciózních představ – a po přátelské dohodě s ředitelkou festivalu Next Wave – jsme dospěli k závěru, že nejlepší volbu představuje posledně jmenované dějiště.“

Ukázka ze hry Vladimíra Mikulky Beranidla budoucnosti:

Bill Gates: Nemohu si pomoct, ale mně se ty chemtrails zdají směšně zastaralé. Stříkat něco potajmu z letadel… je to takové upachtěné a neefektivní. Navíc o tom všichni vědí.

Rupert Murdoch: Jenže v tom je právě ten vtip, chlapče. Slyšeli o tom všichni, ale věří tomu jenom blbci, těm chytřejším jsme už dávno vysvětlili, že je to naprostá volovina.

George Soros: Také to zdaleka není tak jednorozměrné, milý mladý kolego, právě skrz chemtrails se dají výborně držet pod krkem všechny nespolehlivé lokální vlády.

Bohouš: Pamatujte, že ať je situace sebelepší, nebo sebehorší, vždycky se změní.

Královna Alžběta II.: Moje řeč.

 

Pondělí 23.9., 19.30, Hostinec U Suchý Dásně

Vstup volný, rezervace nutná na czerna.anna@seznam.cz