V pátek 22. 9. byly v divadle Komedie vysloveny Pocty za alternativní umění v šesti kategoriích.
Pocty jsou od roku 2003, tedy od 10. ročníku festivalu, veřejně vyslovovány a prokazovány významným osobnostem a počinům ze sféry alternativního divadla. Slavnostní večer festivalu byl započat videoprojekcí umělkyně ka3ka3 v pokladně divadla Komedie a následovalo jej vystoupení fyzického básníka Petra Vášy. V rámci večera byla také pokřtěna publikace Tváře alternativy, která vyšla u příležitosti 30. ročníku festivalu. Slavnostní vyslovení Poct s názvem Labyrint pocitů z Poct se uskutečnilo pod taktovkou Jana Komárka a ve spolupráci s desítkou umělců.
Pocty byly veřejně vysloveny v kategoriích:
Publikační čin roku – Jiří Fiedor a nakladatelství Pulchra za vydání prvních pěti čísel legendárního undergroundového časopisu v publikaci s názvem VOKNO 1-5 (6). Kniha je první ze tří připravovaných svazků, v nichž postupně vyjde všech patnáct samizdatových čísel Vokna.
Talent roku – Musaši Entertainment Company za kreativní oživování loutkařiny, jarmarečního divadla a tradičních řemesel. Stálými členy jsou Adam Páník, Tereza Havlová a Františka Jesenská. Jejich pouliční loutkové miniatury Funus a Závodník v kožichu můžete v rámci 30. ročníku festivalu vidět v Praze i Brně.
Producentský počin roku – Nezisková organizace Valdštejnské imaginárium za spravování barokní památky Valdštejnská lodžie v Jičíně, kterou naplňují hudbou, výtvarném a divadlem. Je důležitým místem setkání, odpočinku a kultivace.
Osobnost roku – Barbara Herz za autorství a režii inscenace Tanec dervišů v olomouckém Divadle na cucky. Poctu vyslovujeme nejen za tvorbu, ale především za osobní angažovanost, jelikož i po premiéře, a nejen uměním, bojuje za propuštěni adiktologa Dušana Dvořáka z vězení.
Projekt roku – Exteriérová inscenace K prameni Jakuba Gottwalda. Projekt odehrávající se v týpích podává výrazně romantizované téma indiánů v syrové podobě. Nechává mnoho nevyřčeného, nedoslovuje, neagituje, ústy jednotlivých aktérů klade otázky. Tvůrčí tým si vše doslova oddřel, od těžby dřeva, přes stavbu až po přípravu výstupů.
Živoucí poklad – Jan Číhal, který v roce 1982 založil ostravské Bílé divadlo. Patřilo k uskupením na okraji, nenáleželo do žádných oficiálních struktur, a to před a ani po sametové revoluci. Hráli na festivalech a poutích, v ulicích a hospodách. Mezi nejznámější inscenace tohoto uskupení patří Ty, který lyžuješ, Poslední večeře, Bílá lokomotiva, Červený kohout letí k nebi…
Laudatio k vyslovení Pocty Živoucí poklad festivalu …příští vlna /next wave… 202З napsal a přednesl Vladimír Hulec.