Zítra – ve středu 21. září − začíná již 29. ročník festivalu …příští vlna/next wave…, tentokrát s mottem Mezi Čechy domov můj. Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se bude konat v Praze až do 28. září.
I letos bude vrcholem festivalu Udílení Poct za alternativní umění, které se bude konat v sobotu 24. 9. v Komedii. „V tento den se střetne svět starého undergroundu se světem queer umělců z platformy PiNKBUS, kteří se stali našimi poctěnými loni. Před udílením Poct bude mít v prostorách divadla Komedie koncert Vratislav Brabenec a uskupení Pal-Post Unit. Přijďte se podívat na alternativní spojení undergroundu a queer scény. Vychutnejte si nefalšovaný kabaret, drag queens i trochu patosu a lesku dávných časů,“ zve kurátorka festivalu Lenka Dombrovská.
Víkendový program v divadle Komedie je letos bohatý. Po celou dobu bude ve foyer instalace Kabinet přátelství a naděje Jana Motala, ve speciálně upraveném stanu si návštěvníci budou moci poslechnout anarchistický esej složený z citátu filozofa Gustava Landauera a vybrané poezie – například Otokara Březiny či Walta Whitmana. V pátek 23. 9. diváci uvidí slovenský progresivní soubor Uhol_92, který přiveze inscenaci Ponížení a krvelační s živou hudbou Isobutane. V tomto díle, jež vzniklo podle románu Svědomí proti násilí Stefana Zweiga, si tvůrci kladou otázku nesnesitelně rezonující právě v těchto měsících: „Jak lehko se z ponížených stanou krvelační“? V neděli 25. 9. se můžeme vysmát jednomu slovenského politikovi, který se chce stát nejmocnějším mužem České republiky v babaistickém kabaretu Ondřeje Macla Andrej mluví s vesmírem. Mladí tvůrci z Dočasné Company tématizují v pohybové inscenaci Our Land We Plant environmentální úzkost. A vše uzavírá hudebně-vizuální kompozice Cinéma préparé Jana Komárka, Michala Nejtka a Moniky Knoblochové, která je inspirovaná živými hudebními produkcemi k němému filmu, kde hudba není pouhým ilustrátorem, ale stává se součástí produkce.
Do Komedie se festival vrátí v závěrečný den pražské části, tedy 28. 9. Umělci státní svátek uctí projekty Language barrier equal a Hranice. Co chtějí? Co chceme? V obou se zaobírají uprchlíky, bariérami a hranicemi i humanitou. V rámci festivalu bude uvedeno osm nových projektů a přes čtyřicet představení, nebudou chybět ani dvě debaty – o angažovaném divadle a undergroundu. Právě k podzemní kultuře a politickému divadlu se pražská část festivalu vztahuje nejvíce