Brněnská část festivalu …příští vlna/next wave… představí během tří dnů sedm projektů. Setkání divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy se v moravské metropoli bude konat ve dnech 7.-9. října.
Motto si pořadatelé vypůjčili z Tylovy Fidlovačky, odkazují tak na českou hymnu a národní hrdost, mírně ho ironizují použitými cibulákovými vzory letošního vizuálu. Motiv domova, který máme, ztrácíme, znovunalézáme i nabízíme, prochází mnohými projekty – ať už poeticky, satiricky, anarchisticky či apelativně.
V pátek a v sobotu bude ve foyer HaDivadla instalace Kabinet přátelství a naděje Jana Motala, ve speciálně upraveném stanu si návštěvníci budou moci poslechnout anarchistický esej složený z citátu filozofa Gustava Landauera a vybrané poezie – například Otokara Březiny či Walta Whitmana. V pátek diváci uvidí slovenský progresivní soubor Uhol_92, který přiveze inscenaci Ponížení a krvelační s živou hudbou Isobutane. V tomto díle, jež vzniklo podle románu Svědomí proti násilí Stefana Zweiga, si tvůrci kladou otázku nesnesitelně rezonující právě v těchto měsících: Jak lehko se z ponížených stanou krvelační? První festivalový večer pak završí poetický koncert Růže na kmínku Vratislava Brabence, jenž se stal Živoucím pokladem festivalu.
Sobotní představení Vyšlapaná čára přijede z pražské MeetFactory. Inscenace podle knihy Sary Baume režíroval Tomáš Loužný a pojednává o labyrintu v našich hlavách, o stěhování na venkov, o samostatnosti i štěstí. Performance Sbírání Prachu Lenky Zadražilové se zaměřuje na něco, co máme doma každý z nás a donekonečna se toho snažíme zbavit.
V neděli mohou diváci navštívit dva intimní projekty – představení pro jednoho diváka a jednu herečku v karavanu nebo setkání u jednoho stolu s patnácti diváky a čtyřmi herečkami, které musely uprchnout z Ukrajiny. V představení Nidos můžete zakusit jeden z autentických příběhů a objektové divadlo, které reaguje na téma otázku: Kde je doma? Inscenaci Language barrier equal, kterou vytvořili čeští a ukrajinští studenti a kterou festival letos ocenil Poctou v kategorii Projekt roku, vypráví o kořenech a překračování hranic. Odehrává se v několika jazycích, ale je jazykově bezbariérový, jelikož porozumění je možné vždy.
„I letos máme hlavní stanoviště v HaDivadle, ale uvedeme také projekty na ne-divadelních místech, respektive v prostorech a objektech, které mají či měly jinou primární funkci. Můžete navštívit miniaturní projekt Nidos, který se odehraje v obytném karavanu zaparkovaném na Moravském náměstí, či Kabinet přátelství a naděje ve stanu, který postavíme ve foyer divadla. Projekt Language barrier equal začíná v brněnské Alfa pasáži, důležitý je totiž pohyb více lidí či určitá nehostinnost a neintimita prostředí, aby pak performeři a diváci mohli společně prožít setkání u kávy,“ přibližuje netradiční festivalová místa kurátorka festivalu Lenka Dombrovská
Program naleznete ZDE