Jubilejní dvacátý pátý ročník festivalu …příští vlna/next wave… se bude konat ve dnech 18. září až 1. října na několika – známých i neznámých – scénách, v pražských a libereckých ulicích a také v malířském ateliéru ve Vraném nad Vltavou. Letošním tématem festivalu je OBRAZ a mnohé vybrané nebo iniciované festivalové projekty se budou vyznačovat silnou vizuální stránkou či syntézou divadla a výtvarna.
Programově nejbohatší budou poslední čtyři dny v divadle Komedie. Ta bude festivalem po delší době – a rekonstrukci kavárny a divácké šatny – opět otevřena. Rozžijeme nejen divadelní sál, ale také zákulisí – foyer, schodiště i kavárnu. Zde uvítáme výtvarníky a divadelníky Petra Nikla, Petra Krushu a Aleše Čermáka. V pánské šatně odehraje Martin Pechlát monodrama Zjevení pudla, které přímo pro něj napsal režisér Ondřej Škrabal. Představíme brněnské Divadlo U stolu a jeho scénické čtení Senecovy nejčernější tragédie Thyestes. Uvedeme hudební projekty různých žánrů – Aid Kida nebo kapely Lo/ve a DekadentFabrik. A v neposlední řadě udělíme Pocty za alternativní umění, tentokrát bude ceremoniál silně experimentální – s talentovaným choreografem Martinem Talagou se pokusíme oceňovat tancem a minimem slov. Na půdorysu jeho úspěšného projektu SOMA, který je inspirován výtvarným uměním a zkoumá krásu lidského těla a proměnu jeho zobrazování a přijímání, vystavíme slavnostní večer, na který zveme všechny, nejen celebrity, říká Lenka Dombrovská, programová ředitelka festivalu.
Ve významném osmičkovém roce se ovšem navrátíme také k lince politického divadla. Letošním mottem festivalu je citát Stanisława Jerzyho: „Když se opice zasmála svému obrazu v zrcadle, zrodil se člověk.“ Jednak v sobě ukrývá ono slovo OBRAZ, které budeme s našimi umělci vykládat různě. Snad mohu prozradit, že například v projektu Aleše Čermáka On the Black Universe popřeme jeho vizuální stránku a vyložíme ho pouze akusticky. A především dokonale vypovídá o tom, co je ona lidskost, které se nám nedostává, dodává Lenka Dombrovská.
V Komedii bude uvedena česká premiéra Vzteku Elfriede Jelinek. Inscenaci, ve které vystupují pouze herečky, režírovala Lucie Ferenzová, jež angažovaný a radikální text Jelinek režijně zpracovává poněkolikáté. Mimopražská divadla přivezou vzpomínky na totalitu. Undergroundový Absintový klub Les představí své hudební ohlédnutí za praktikami StB. Humorně-mrazivý muzikál s předlouhým názvem Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce, který se opravdu stal napsal a režíroval Tomáš Vůjtek a hudbu složil Jan Gajdica. Z Ostravy, tentokrát ze Staré arény, přijede Pekingská kachna, poetické dokudrama, ve kterém jsou použity texty čínského disidentského novináře a básníka. Autorskou inscenaci se všeříkajícím názvem Opletal společně s herci olomouckého Divadla na cucky připravil režisér Michal Hába, pravidelný host festivalu. Pražskou nezávislou divadelní scénu reprezentuje Karel Kratochvíl a jeho nové sdružení Krutý krtek. V rámci festivalu uvedeme hned tři jeho projekty, které propojují umění s volnočasovými aktivitami a stávají se tak ještě více apelativnějšími a mají schopnost oslovit široké spektrum diváků. Představíme divadelní bojovku o samizdatu Expedici, divadelní procházku o poválečném „vyrovnání“ s Němci Odsunutí a nejen dětem určené loutkové Romské pohádky.
Letos v Praze uvedeme přes dvacet představení, šest koncertů, diváky zavezeme do Liberce (na již zmíněnou divadelní procházku) a Vraného nad Vltavou, kde malíř Tomáš Bambušek otevře dveře svého ateliéru a poté v rámci performance Smaragdový kohout před diváky namaluje obraz, který bude následně vydražen. A jelikož chceme toto krásné – stříbrné – výročí oslavit se vší parádou, připravujeme také nové číslo almanachu Orghast, uzavírá Lenka Dombrovská.