Mahen / Srba / Petrů: Daemoni

 

Chceš si ochočit umění a ono si ochočí tebe.“

Inscenace vychází z osudů a díla divadelních démonů Jiřího Mahena a Bořivoje Srby.

 

 

Daemoni čerpají jedné povídky Jiřího Mahena, vychází ale z původní potřeby inscenátorů vyjádřit se k životní, kulturní a společenské situaci, která je obklopuje. Událostí, jež je k těmto úvahám přiměla, byl nedávný odchod jednoho z nejlepších dramaturgů a pedagogů divadelní školy – Bořivoje Srby. Osobnost Jiřího Mahena je dalším z mezníků naší kultury. Stojí za rozvojem moderní činohry, vlastníma rukama vybudoval první českou knihovnu v Brně a celoživotně se věnoval psaní výsostné poezie i prózy.

Jiří Mahen (po vyčerpávajícím úsilí prosadit v Brně moderní drama a českou literaturu) spáchal sebevraždu, když se dozvěděl, že Československo uchvátil Hitler. Bořivoj Srba zase kvůli trvalé perzekuci komunistickým režimem musel opustit milované divadlo a stáhnout se do ústraní. Nepřestal jej podporovat radou i činem, ale zásluhy za jeho fungování a úspěchy si užívat nesměl. Po sametové revoluci se k praktickému divadlu vracel již minimálně, nebyl spokojen se stavem divadla u nás a varoval před vyprázdněností a banalitou na jevišti.

Text: Simona Petrů, režie: Zuzana Patráková, hrají: Tereza Lexová, Zuzana Kuricová, Vít Pískala, hudba: Pavel Fajt, výprava: Klára Vincourová, light design: Bob Racek

Vstupenky lze zakoupit v předprodeji www.goout.cz a na místě. Cena je 100/50 Kč.